Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
diskus dana yüreği hazırlanışı
29-11-2019, Saat: 08:37,
#1
diskus dana yüreği hazırlanışı
Discuslarım oldukça yavaş büyüyor.Bir süredir burada balıklara dana yüreği vermenin bu soruna çare olabileceğine dair yazılar okuyorum.Fakat dana yüreğinin nasıl hazırlanıcağı hakkında bir bilgi bulamadım.Bana bu konuda yardımcı olmanızı bekliyorum.Eğer bu konuda başka yöntemler de önerirseniz iyi olur.Yardımlarınız için şimdiden teşekklür ederim.
Yeni yeme balığı alıştırmak gerçekten çok zordur. Genelde birçok akvaryum balığı dana yüreğini severek yemekte. Aynı şekilde kurt gibi yemleride severek yemekteler. Kurtlarda tubifex canlı kurt kullanımı tehlikeli olduğu için alternatif beyaz kurt yetiştirilebilir.
Bir discus yemden kesildiğinde onu bir an önce yem yiyebilecek duruma getirmemiz gerekmektdir. Balıkların davranışları çok iyi takip edilmelidir. Bir balığın iç parazite çevireceğini hissettiğinizde bu balığa yeni yeme alıştırma uygulaması yapmak risklidir. Yeni yeme alıştırırken beslenmenin yönü birden değiştirilmemelidir. Uzakdoğu baıklarında yaşanan sindirim sorunlarının temelinde de bu yatar. Balık yeni ortamında hiç tanımadığı bir beslenme rejimiyle karşılaşır(bits gibi kuru yemler). Bu sürede küskünlük yaparak yemden kesilebilir. Bu noktada balığın önceden ne tür yemlerle beslendiği önemlidir. Balık yürekle besleniyorsa yürekle devam edilmeli fakat ilerleyen günlerde sabah olmak üzere ilk öğün bits atılmalıdır.
Eğer balık sayısı fazlaysa(sürü gibi) bir tanesinin yeme ilgi gözstermesi bile çok iyidir. Akşam üzeri son yemleme olarak yürek verilir.
Bu şekilde yemleme 10-15 gün sürdürülür ve bu zamanın sonunda balıkların büyük bir çoğunluğunun kuru yeme ilgi gösterdiği görülmektedir. Yüreğin dozjının azaltılmasıyla birlikte kesinlikle küskünlük içerisine girip yemden kesilen balıklar olacaktır. Hep yürekle devam edelim deniyorsada sindirimsorunları bir olup bir olmayarak kendisini belli edecektir.Bu şekilde geçtiğimiz yıllarad yürekle beslenme çizgisinide ğiştirdiğim bir balığım yaklaşık 10 aydır bir sefer bile beyaz dışkı çıkartmamıştır.(sadece bits ve beyazkurt) Fakat iç parazitler temkinli bir şekilde fırsat kolamaktadırlar. İşte bu noktada yaşlanmayada bağlı olarak sindirim sorunu nükseder(bağışıklık yaşnanmaya bağlı zayıflar) ve discus balıklarının kısa ömrünü belirleyen sürecin nedeni ortaya çıkar. Doğuştan sindirimi sorunlu olan bu canlıların neden ilk besin olarak yavruyken mukoza yediğide bu delillere dayandırılabilir. Ayrıca discus yavrusu disşli doğar. Beyazkurt yetiştirilebiliyorsa yürekten kurtulmak için fırsattır. Balıkbits \'i yemiyebilir ama beyaz kurdu yiyecektir.(beyaz kurda alternatif çeşitli firmaların ürettiği steril edilmiş dondurulmuş kan kurdu) Bu paragrafı alıntı yapabilirler tekrarlıyorum STERİL kurt . Kurtla beslenme yapılıyorsa yürek 10 gün içinde kesilebilir. Aslında tubifex kurtlarıda ne kadar sterilize edilirse edilsin eser miktarda taşıdığı maddeler yüzünden balığın sindirim mukzasına zarar verebilir. Bu durumm ben yaşadım. Ama maksat yürekten kurtulmaksa bu yöntem balığı yem yemeden kesilmeden kuru yenme yada diğer ev yemlerine alıştırmak için idealdir. İşte bu şekilde balığın yeme ilgisine bağlı olarak yürek gibi ve yürek içerikli besinlerden kurtulunur. Ben balıkları bu aşamaya getirdikten sonra sadece bits yada hazır yaptığım yemle günde 3 öğün beslemeye çalışıyorum haftada bir iki seferde kurt vermekteyim. Ayrıca ıspanağı ara sıra haşlayarakta balıklara yedirmekteyim. Ispanağada aynı alıştırma uygulamalarını yaptığım için tanıyarak yemekteler. Balığı önce yeme sonra sisteme ve daha sonra kendinizealıştırmalısınız. Yaşamanın temel noktası beslenmeden yemek yemekten geçmekte. Huzuru bir discus \'un her zaman yem yemesi gerekir..
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  diskus DANA YÜREĞİ HAZIRLAMA ArseniC 1 14 29-11-2019, Saat: 08:39
Son Yorum: ArseniC
  CİNSİYETİN VE ÇİFTLERİN BELİRLENMESİ diskus Damla 1 9 25-11-2019, Saat: 08:40
Son Yorum: Damla

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi