Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discus İçin Bitmeyecek Şarkı
19-11-2019, Saat: 23:08,
#1
Discus İçin Bitmeyecek Şarkı
Ölçüler: 120x40x60cm.
Canlı Türleri:
Kırmızı Altın Panda Diskus - Red Golden Panda Discus (Symphysodon aequifasciatus) 2 adet
Mavi Yüzlü Kırmızı Diskus - Blue Face Red Cover Discus (Symphysodon aequifasciatus) 2 adet
Güneş Kırmızısı Diskus - Sun Merah Discus (Symphysodon aequifasciatus) 3 adet
Endler (Poecilia wingei) 10 adet
Elmas Tetra (Moenkhausia pittieri) 5 adet
Siyah Neon Tetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) 2 adet
Limon Tetra (Hyphessobrycon pulchripinnis) 1 adet
Beyaz Bulut Dağı Minnow Balığı (Tanichthys albonubes) 3 adet
Sterba'nın Çöpçüsü (Corydoras sterbai) 3 adet
Üç Çizgili Çöpçü (Corydoras trilineatus) 1 adet
Bronz Çöpçü (Corydoras aeneus) 2 adet
Bitki Türleri:
Amazon Hançeri (Echinodorus bleheri)
Dev Amazon Hançeri (Echinodorus macrophyllus)
Kırmızı Yakut Amazon Hançeri (Echinodorus sp. "Red Rubin")
Uruguay Amazon Hançeri (Echinodorus uruguayensis)
Nilüfer (Nymphea lotus "Zenkeri")
Çam (Ceratophyllum demersum)
Java Eğreltisi (Microsorum pteropus)
Yosun Topu (Cladophora aegagrophila)
Tankın Yaşı: Akvaryum, 12.04.2017 tarihinde kurulmuş olup, büyük kırmızı altın panda discus, 26.12.2017, diğer discuslar, 03.01.2018 tarihinde eklenmiştir.
Filtrasyon ve Işıklandırma:
Eheim Classic 2217 Dış Filtre (Debi: 1000L/h, İçerik: Bioball, sünger, Eheim Substrat Pro, Keçe); Eheim Pick Up 200 İç Filtre (Debi: 570L/h. İçerik: Sünger)
Osram Lumilux Cool Daylight 865 30W T8 Fluoresan ve Philips Cool Daylight 18W T8 Fluoresan.
Tasarım ve Dekorasyon:
Zeminde, beyaz renkli bir numara quartz kum, akvaryum içerisinde yati ve mangrov kökleri kullanılmıştır. Kökler ile görsel bariyerler oluşturularak, ön kısımdaki açık alanda baskın balıkların zeminden beslenmesi, çekinik balıkların köklerin aralarında ve arka kısmındaki bitkiler arasında beslenmesi amaçlanmıştır.
Amazon Kızılderili'lerinin "cabeca azul" (Mavi yüzlü balık) olarak tanımladığı diskuslar, onların akvaryumumdaki izdüşümüdür. Üstün medeniyet düzeyine sahip krallıklar kurmuş olan Kızılderili Ulusu'na saygı ve selamlarımı gönderiyorum.
Amazon Düşleri, bir biyotop akvaryumu değil, Amazon görsellerinin zihnimdeki yansımalarını içeren bir konsept akvaryumudur. Bu konsept oluşturulurken, Amazon (Echinodorus) bitkilerinin yanı sıra, aynı coğrafyadan olmasa da, direkt sudaki organik maddeler ile beslenen çam (Ceratophyllum demersum), Java Eğreltisi (Microsorum pteropus), yosun topu (Cladophora aegagrophila) ve kozmopolit bir tür olan nilüfer (Nymphea lotus "Zenkeri") bitkilerinden de yararlandım. Son eklenen discuslarım harici, diğer balıklar, önceki tasarımlarımdan elimde bulunan ditherlardır. Beyaz Bulut Dağı Minnow Balığı (Tanichthys albonubes) düşük sıcaklıkta yaşayabilen bir tür olup, discus akvaryumu için uygun değildir. Balıklar, bir seneden fazladır bu ortamda olduğu ve yakalanma stresi yaşamalarını istemediğim için hala buradalar. Uzun vadede, dither kompozisyonu birkaç ufak tetra sürüsü ve zeminde dört adet çöpçü olacak şekilde değişecektir.
Herşey, bir dostumu ziyarete gittiğim pet shopta güzel bir kırmızı altın panda diskusu satın almamla başladı. İki gün sonra, çok değerli bir diskus üreticisi olan Sn. Tolga Kırcalı'nın, sitedeki ilanını gördüm. Kendisinden, 5cm civarı boyda, iki adet mavi yüzlü kırmızı diskus, üç adet güneş kırmızısı diskus satın aldım. Balıklarımın anaçları, Malezya'lı üretici Mark Tan'in balıklarıdır. Tolga Bey'in anaçları yüksek kalite düzeyindeler ve yavruları da gelecek vaat eden balıklar. Konukseverliği, faydalı bilgiler ve keyifli sohbeti için, Tolga Bey'e teşekkür ederim. Tolga Bey'den aldığım diskusların iştahla kuru yem yemesi de çok büyük bir avantaj.
Mavi diskus ırklarından hoşlanan biri olarak, bu kırmızı ufaklıkları bu kadar seveceğimi tahmin etmiyordum. null null
Yukarıda belirttiğim altı adet diskus dışında, bedelsiz olarak sahiplendiğim, üst yüzgecinde deformasyon olan ve panda diskus yavrusu olduğunu tahmin ettiğim bir diskusum daha var. 80'li yılların çizgi film karakteri olan ve başında yumurta kabuğu ile dolaşan civciv "Kalimero'yu" bana hatırlatan bu genç diskusa ayrı bir sevgi duyuyorum.
Beslenme Diyeti:
New Life Spectrum Discus Formula
New Life Spectrum Thera A+
JBL Novo Tabs
Tropical Discus Gran D50 Plus
Tetra Discus
Tetra Pro Algae
Diskusları belli bir boya getirene kadar, cama cam akvaryumlarda baktıktan sonra, erişkin boylarına ulaştıklarında (15 - 20cm.), bitkili akvaryumlara alma görüşünün doğruluğuna inananlardanım.
Bu projeden beklentim, yukarıda belirttiğim kaliteli kuru yemlerle dönüşümlü olarak beslenen ve bitkili low tech (CO2 ve gübre kullanılmamaktadır) bitkili tankta büyütülen discusların büyüme düzeyini ve ulaşacakları max boyu deneyimlemektir. Üretim ya da show amaçlı balık yetiştirme amacında değilim. Bu balıklar, büyüme düzeyi ne olursa olsun, ömürleri boyunca akvaryumumda olacak ve hak ettikleri sevgiyi göreceklerdir.
Bugüne kadar, beslediğim tüm balıklar için doğal ortamlarına en yakın ortamları sunmayı hedeflediğim çabalarımın olumlu karşılığını gördüm. Bu çabanın diskuslar üzerindeki yansımalarını test etmeyi amaçladığım deneysel bir çalışma olacaktır. Geçmişte, benzer tanklarda yanık kalmış diskus örnekleri mevcuttur. Akvaryum ortamı, kısmen kontrollü ve kapalı bir sistem olmasına karşın, her bir akvaryum farklı bir dünya olup, farklı koşullara sahiptir. Benim koşullarımdaki durumu deneyimleyeceğim.
Balıkların, çeşme suyuna alışık olmaları ve bu çalışmada su kimyasına mümkün olduğunca müdahale etmeme isteğimden dolayı, turba ya da siyah su ekstraktını, şimdilik kullanmayacağım. Dinlendirilmiş çeşme suyundaki mineral ve iz elementlerin balık ve bitki gelişimine olan katkısını da gözlemleyeceğim.
Keyifli hobiler.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi