Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discus Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Discus Püfleri
25-11-2019, Saat: 08:43,
#1
Discus Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Discus Püfleri
Yemleme ve yem yedirme
--- İç parazit önlem ve tedavi yöntemleri
--- Alternatif yemler, mama tarifleri
---- Renklendirme [Spirulina, astaxanthin, lecithin, folic acid]
--- Markalı yemler [Tartışma/Öneriler]
--- Canlı yemler

--- Yavruların kuru yeme alıştırılmaları
-- Su değişimi
--- Ucuza Mineral Katkılar ve Su Hazırlayıcı Yapımı - GENİŞ KAPSAMLI
[/url]sek hacimli tanklar için su değişim sistemi
-- Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar
- Discus Üretimi
-- Osmos kullanımı, su hazırlama, tank seçimi ve filtrasyon

-- Katkılar
-- Çiftlerin dezenfeksiyonu
-- Çiftlerde yaşanan sorunlar [Genel]
-- Alınan yavruların bakımı

- Unuttuklarım / Tavsiye ve İstekleriniz
-- ?
--------------------

Konu 1 : Discus Alımı

Seçiminiz görsellik ve bitkili akvaryum ise ;
* Yavru discus almamalısınız, gelişimini tamamlamış yahut tamamlamaya yakın discusları tercih etmelisiniz. Discus dışında türlerle güzel bitki akvaryumları kurabilirsiniz.

* Maliyetler dolayısıyla gücünüz yavruya yetiyorsa ve illa ki bitkili discus akv. olsun diyorsanız ilk 6-8 ay sıkı bir bakımla cama cam akvaryumlarda büyütmelisiniz. Daha sonra emek verdiğiniz bu yavrular bitkili akvaryuma hazır hale gelir. Sağlıklı, görsel anlamda da hayli tatmin eden genç yetişkin balıklarınız olur.
* Eğer bu iki şıktan birini tercih etmiyorsanız ve hem yavru olsunlar hem de bitkili diyen sabırsızlardansanız. Maalesef bodur discuslarınız olacaktır. Belki hemen farkına varmayacaksınız ama discus görgünüz geliştikçe farkına varacaksınız.
Ya elinizde ki iyi gelişmemiş, sağlıksız bodurları vicdanınıza inat bir bilmeyene "kakalayacaksınız" ya da huzursuz olarak yola devam edeceksiniz.

2014 NOT: Discus akvaryumlarında kum ve bitki konusu süregelen bir tartışmadır. Makaleyi uzatmamak adına uzun uzun değinmeyeceğim, kısaca; biz dip çekimi ile dışkıları değil yem artıklarını çekiyoruz, günde 6-8 öğün beslenen bir balığın yem artığı ile bitkili / kumlu akvaryumda baş edemezsiniz. Discus suyu pisleten bir balıktır.
Kum ve bitki diğer türler için sağlayabildiği faydaları discus için yeterince sağlamaz ve özellikle su kimyasını bilmeyen acemi kişiler için çoğu zaman toplu ölümlere kadar gidebilecek sorunlara yol açabilir.

Sağlıklı discus nasıl olur?
Bitkili discus akvaryumu kuracaksak veya üretim düşünüyorsak sağlıklı ve yetişkin discuslar almalıyız.
Sağlıklı yetişkin discus;
- Adı gibi disk şeklinde olmalı
- Gözleri vücuduna orantılı yani fazla büyük olmamalı
- Mukozası tertemiz ve parlak olmalı, kararma olmamalı ; üreme dışında kararma dış veya iç parazit belirtisidir, balık mukoza salgılıyordur, sağlıksızdır.
- Türüne göre stres çizgileri az görünmeli ya da görünmemeli ; Yavrudan değil yetişkinlerden bahsettiğimizi hatırlatayım. Yetişkinlerin renkleri oturmuştur, türünden kaynaklı veya ani irkilmeler dışında stres çizgilerinin sürekli gözlenmemesi gerekir.
- Stres çizgileri (barları) mümkün olduğunca düzgün olmalı ; Eğik, V şeklinde veya iç içe geçmiş olması gelişim bozukluğuna işaret edebileceği gibi genetik kusur sayılabilir.
İleride yarışmalara katılmayı düşünmüyorsanız küçük kusurlar normaldir, özel discusların hali hazırda fiyatları çok yüksek ve teminleri zordur.
- Bazı istisna türler haricinde gözleri canlı ve kırmızı olmalıdır.

Tekrar belirteyim en önemlisi adı gibi disk şeklinde olmalı.

Sağlıklı Yetişkin Discuslara Örnekler
[url=http://www.hedefinternet.com/akv/saglikli-discus-4.jpg]null

Form tam yuvarlak, gözler kırmızı, alındaki kıkırdaksı doku yerinde.
- Kıkırdaksı dokunun çökmemiş olması uzun süreli kötü şartlara mağruz kalmadığının, ciddi bir hastalık geçirmediğinin yani iyi bakılmış olduğunun işaretidir.
null
Çok kullanılan bir tabirle resimdeki discus tabak gibi. Besili, kalın bir gövdeye sahip, kağıt gibi değil.
null
Sağlıklı bir çift. Zamanında satmadığım gibi kimse sağlıklı ve yavru veren çiftlerini satmayı düşünmez veya çok yüksek bedeller istenir.
Dolayısıyla üretme amaçlı çift edinirken iki ve üçüncü batım yavru alınmış çiftlerin durum ve kondisyonlarını iyi etüt etmelisiniz. Çiftler her batımda daha fazla yıpranırlar.
null
Form ve renk harika, gözler vücutla orantılı.
null
Formlar tam yuvarlak değil ama high body, yüksek vücutlu olarak tanınan bir tür. Bu durumda göz orantısı, fin uzunlukları, canlı mukoza v.b. size fikir verecektir.

------------


Sağlıksız Discuslar
null
Kağıt gibi ince gövdeliler, uzunlamasına büyümüşler, formlar yuvarlak değil. Gözleri büyük ve vücutları ile orantısız.
Muhtemelen uzun süreli iç parazit sonucu yetersiz beslendiler ve su şartları sıkıntılıydı.
null
Parazitle mücadele eden, zayıf düşmüş bir discus.
null
Gözler pörtlemiş ve büyük. Kıkırdak dokuda çökmeler başlamış.
Örneklerin hep bitkili akvaryumlarda olması sizce tevafuk mu?


Sağlıklı Discus Yavruları ;
Sonradan bitkili kurmak veya büyüterek üretmeyi düşünüyorsak sağlıklı yavrular edinmeliyiz.
null
Sağlıklı yavrular, gözler ufak, formlar düzgün. Bir kaçı ise normal olarak sağlıksız. Orta en arkada olan gibi (Uzunlamasına büyümüş.)
Discus yavrularında bu normaldir. Her zaman aynı batımdan bazı yavrular diğer yavrulardan hızlı gelişir, bazıları ise bilinen rahatsızlıklardan veya genetik olarak iyi gelişemezler.
null
Çok karşılaşacağınız 1 tl büyüklüğünde discus yavruları. Bu boyda yavruları beslemek biraz tecrübe gerektirir, en azından bir hobi geçmişiniz olmalı.
En çok dikkat etmeniz gereken şey iştahlarıdır. Yem yiyen yavru sağlıklıdır düsturuyla iştahlı ve göbekleri şiş olan yavrular edinmeniz gerekli.
Disk şekli bu boy yavrular için "henüz" bir kriter değildir. Daha iyi anlaşılması için aşağıya daha genç ve boyu uzun yavrularımı ekledim; disk şeklini biraz daha büyüdüklerinde alacaklar ve bantları da o zamanlarda oturmaya başlayacak.
null
Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu boyda yavru edinmeye çalışmayın, üreticisinden daha iyi bir bakım sağlayabileceğinize inanıyor, ne yaptığınızı biliyorsanız alabileceğiniz en temiz boy budur.

null
1 tl büyüklüğünde yavrular ile juvenil (genç) boy arası sağlıklı yavrular.
Disk formu alınmaya, bantlar oturmaya başlamış.
Tecrübesi kısıtlı ve yeni başlayacaklar için en uygun boy. (Olması gereken en erken satış boyu)
null
Sağlıklı yetişkinler olmak üzere olan yavrular (juvenil), gözler küçük, bantlar nizami(düz), formlar yuvarlak. Normal olarak bu yavrular arasında da form bozukluğu olanlar var. En sol üstteki gibi.

-------------


Sağlıklı Çiftler
null
Sağlıklı eşler, mukozaları temiz ve canlı, gözler kırmızı ve orantılı. Sağdakinde hafif bir form bozukluğu olsa da güzel balıklar.
null
Bant ve formları düzgün, ideal bir eş null
null
Bir diğer çiftim, yumurta dökümü.

Fin ve yüzgeçler kısıldığında formunun yuvarlaklığı daha net ortaya çıkmış. Sağlıklı ve canlı görünmeleri dışında eş alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey mukoza temizliğidir.

Sanırım sağlıklı ve sağlıksız discus ayrımını yapabilmeniz için bu kadar örnek yeterli olur.

-----------

Özet

Kaliteli discuslar yetiştirmek için sağlıklı discuslar almak gerekir, yavru yahut yetişkin. Özellikle sağlıklı, güzel yavrular almak çok önemlidir çünkü emek vererek büyüteceksiniz, güzel sonuçlar almak istersiniz. Formu bozuk yavrular çok ******* bakımlar olsa dahi tam olarak iflah olmazlar ve emeğiniz boşa gidebilir.

Bu nedenle konuyu resimli örneklerle kapsamlı olarak irdeledim, özellikle discusa yeni gönül verenler en çok bu hataya düşüyorlar. İleride pişman oluyor ya discus ya da hobiden soğuyorlar.
Konu hakkında sormak / eklemek istediklerinizi başlık altına yazabilirsiniz.

Yazan : Ulvi Özuğur
Bilgi paylaşımı amacıyla kaynak belirterek ya da belirtmeden istediğiniz platformlarda kullanabilirsiniz.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi