Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CİNSİYETİN VE ÇİFTLERİN BELİRLENMESİ diskus
25-11-2019, Saat: 08:38,
#1
CİNSİYETİN VE ÇİFTLERİN BELİRLENMESİ diskus
Cinsiyet Belirleme :
Discusların hakkında en çok söylenen şeylerden biri Discuslarda erkek ve dişi şeklinde cinsiyet ayrımı yapmanın çok zor olduğudur. Discuslarda cinsiyet ayrımı yapılacak belirgin farklılıklar yoktur ve kesin değildir. En kolay discus cinsiyet ayrımı yolu üreme dönemlerinde daha da belirgin olan üreme tüpleridir. Erkek discusun sperm tüpü [b]ince ve sivri[/b] uçlu iken dişi discusun yumurtalama tüpü ise genellikle [b]yuvarlak ve kalın[/b] uçludur.

 

[b]Discusların cinsiyet ayrımının sırasında faydalanılabilecek olan ipuçları aşağıda listelenmiştir.[/b]
[b] Alın Yapısı ;[/b] Bazı discuslarda bu yöntem ile cinsiyet belirlemesi rahatlıkla yapılabilir. Erkek discusların alın kısımları ön tarafa doğru çıkıntılı ve daha şişkin yapılıdır. Dişilerde ise alın yapıları vücutlarının yapısına göre daha oval yapılıdır.
 
 [b]Yüzgeç Açısı ;[/b] Discus cinsiyet belirleme yöntemleri arasında en çok tercih edilenleri arasındadır. Balığınızın sırt yüzgecinden kuyruk yüzgecine doğru düzgün çizgiler çizilir, eğer bu çizgiler kuyruk yüzgecini kesmez ise erkek ; yüzgeci keser ise dişi olduğunu anlayabilirsiniz.
 
[b] Boy Orantısı ;[/b] Erkekler, dişi discuslara göre daha büyük yapılıdırlar. Fakat bu yöntem ile dişi ve erkek ayrımı yapabilmek için özellikle discusların aynı batım olmasına dikkat edilmektedir. Kardeş discuslar arasında genellikle daha heybetli ve gösterişli olanların cinsiyeti erkektir.
 
[b] Sırt Yüzgeci ;[/b] Erkek discusların sırt yüzgeçlerin uç kısmında genelikle sivri uçlu olurken, dişilerin sırt yüzgeçleri ise erkeklere göre daha yuvarlak yapılı olur.
Bul
Cevapla
25-11-2019, Saat: 08:40,
#2
Cvp: CİNSİYETİN VE ÇİFTLERİN BELİRLENMESİ diskus
Eş Tutma ve Kurlaşma :
Discuslar eşlerini kendi seçen balıklardır. Bu nedenle öncelikle tercih edilecek yöntem ana tank içerisinde çift oluşmasını beklemektir. Ana tank içinde eş tutan balıkların uyumu ve yavrulara bakmadaki başarısı daha yüksektir. Ana tank içerisinde eş tutacak boya ve erişkinliğe gelmiş balıklar çeşitli şekillerde kendilerini belli ederler.

Kurlaşma hareketlerinin en belirgini tüm vucutlarını kullanarak yaptıkları güçlü titremelerdir.
Diğer önemli belirti vucutlarındaki renk değişimleridir. Alt ve üst finlerinin arka kısımları ile kuyruklarında siyaha yakın bir bir tonda renk koyulaşması görülür.
Kuyruk tarafındaki son 4 dikine çizgi koyulaşarak çok belirgin hale gelir.
Eş tutacak discusların ana tank içersindeki diğer balıklara hatta eş olarak seçtikleri balığa agresif hareketlerde bulundukları sıklıkla görülür.
Zaman içerisinde eş tutan çiftlerin birlikte yüzmeye başladıkları, diğer balıkları yanlarına yaklaştırmadıkları ve kovaladıkları görülür. Oluşan çiftlerin dişilerinde yumurta birikmesi bağlı olarak karın bölgelerinde oluşan şişlik farkedilebilir. Bu çift adayları yumurtlamak üzere ağızları ve karınları ile sürtünerek herhangi bir dik yüzeyi temizlemeye başlarlar. Üremeye hazır durumdaki bu çiftlerin çok çok iyi beslenmesi yumurta sayısı, yumurta büyüklüğü ve verimi açısından önemlidir. Özellikler dişi discuslar protein oranı yüksek yemleme ile beslenmelidir. Ben kendi uygulamalarımda yoğun şekilde dondurulmuş kan kurdu kullanmaktayım.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  diskus DANA YÜREĞİ HAZIRLAMA ArseniC 1 14 29-11-2019, Saat: 08:39
Son Yorum: ArseniC
  diskus dana yüreği hazırlanışı ArseniC 0 10 29-11-2019, Saat: 08:37
Son Yorum: ArseniC

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi