Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitkili Akvaryumda Discus
19-11-2019, Saat: 23:37,
#1
Bitkili Akvaryumda Discus
Bitkili akvaryumlar çok güzel, Discuslar da öyle, bu ikisini bir araya getirmek çoğu hobicinin rüyası. Sürdürülebilir olan uzun soluklu bakılan bitkili discus akvaryumlarına fazla rastlamıyoruz, nedenini yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiz.

Discus ile de, bitkili akvaryumlar ile de ilgili pek çok makale ve kitap bulunabilir, detaya girdikçe sonuna kadar gömülmek sayfalarca yazı yazmak mümkün tabi bu detaylar zamanla insanı içerisinde kaybetmekte, konunun ilgileri her birisini detaylıca araştırabilir, muhtemelen de zaten araştırmıştır. Bu yazıda oldukça yalın olarak discus ve bitki üzerine gözlemlerime değineceğim. Şimdiye kadar discuslu ve discussuz olarak high tech bitkili akvaryum baktım, cama camda discus üretip büyüttüm, bitkili'de ise ürettim, üzerlerine aldırdım ama 5 kuruşu geçiremedim. Yaşadığım zorluklar ve aşma yöntemlerini anlatmaya çalışacağım.- Discus yetiştiricileri discuslara cama cam akvaryumda bakmayı tercih ederler. Önce bu cama cam akvaryumun getirilerine bakmak lazım, zira bitkili akvaryum kullanınca bu getirilerden mahrum kalınacak. Çoğu balığı beslerken 2 dk içerisinde tüketebilecekleri kadar yem atarız ancak Discus biraz farklıdır. Discuslar bir miktar yemi hızlıca yerler, daha sonra yemin kalan kısmı dipte kalır. Bu kalan yemi 2 saate varan sürede ağızlarına alıp atarak bir bakmışsınız mideye indirmişler, göbekleri şişmiş. Günde 1-2 defa yemleyip, iki dakikada yedikleriyle discusu yanık bırakırsınız. Taban bitkisi olduğunda yemler bitkilerin arasına girerek sorun yaratıyor. Oluşturdukları nitrat fosfat ve yosun bir yana, büyük yem parçaları arada kalınca kokuşup bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalar üretebiliyorlar. Bunların üstesinden gelmek için bir bölümü onlara uygun kenara köşeye yem sıkışmayacak şekilde, bitkisiz ve yemlerin arasına kaçmayacağı incelikte kum veya kaya - kütüklü bir bölüm hazırlanabilir. Veya pek de pratik olmayan cama yapıştırılan bu iş için emlikler var. Yem buralara atılarak bu sorun bir nebze olsun çözülebilir.

- Siyah kum, kütüklerden veya arkafondan kaynaklı koyu renkli tasarım kimi türlerde siyah pigment oluşmasına neden olabiliyor, bu da görsel olarak iyi durmuyor.

- Bitki akvaryumlarını ayakta tutan şey ışık, ne yazık ki discus hatta bir çok canlı böyle doğrudan güçlü ışık altında kalmaktan hoşlanmaz ve stres olurlar. Güçlü ışıkta parazitlerin balıkları daha kolay etkilediğini farkettim, ancak bu iddiamın altını doldurabilecek bilimsel verim yok. Balıklar stres olduklarından mı yoksa parazit ile mi alakalı bilmiyorum.

- Cama camda size hemen alışıp elinizden yem yiyecek discuslar, bitkili akvaryuma girince size alışmak zorunda olmadıklarını farkedip saklanmayı daha korkak davranmayı seçebiliyorlar. Cama camda saklanamıyor kenara köşeye gidiyor bakıyor sizden bir zarar gelmiyor, alışıyor. Ancak bitkilide saklanınca kurtuldum; çok çevik ve zekiyim, adam beni yakalayıp yiyecekti mantığıyla saklanma huyuna devam edebiliyor, alışma süreci çok daha uzun olabiliyor.

- Cama tabana düşen parazitleri ilaçla kolayca vurabiliyorsunuz, parazit yavruları kistik yapıdayken ilaçtan etkilenmiyorlar, onlarda da kurtulmak için 1 hafta sonra tekrar ilaçlıyorsunuz. Bitkili akvaryuma ilaç atmak zaten çok zor, çok az ilaç bitkilere zarar vermiyor. Baı parazitleri öldüren, bitkilere etkisi önemsiz seviyede olan praziquantel gibi ilaçlar atsanız da parazit yumurtaları kumların altına, dekorun ölü bölgelerine gidip kendilerini kurtarabiliyorlar.

- Discus metabolizması hızlı balıktır, bol yem yer, bol pisletir, bu durum da akvaryuma nitrat ve fosfat olarak döner. Bol bol sae gibi yosun yiyici balıkla yosunu baskı altında tutabilirsiniz ancak yüksek nitrat balıklara olduğu gibi bitkilere de zarar verir. Su değişimlerini sık yapmak gerekir.

- Amazon'da yaşayan çoğu balıkta olduğu gibi Discus'da da zayıf bağışıklık ve mukoza mevcuttur. Düşük pH'larda mikroorganizmalar daha az yoğunlukta bulunduğundan discuslar dışarıdan saldırılara fazla maruz kalmıyorlar ve güçlü bir korunmaları yok. Uzakdoğuluların izlediği yolla, akvaryumlarda sıcaklığı yükselterek, diğer mikroorganizmaların direncini düşürüp düşük pH'a benzer bir yaklaşım uygulanıyor ancak bu durum bitkili akvaryum için uygun değil. Bitkili akvaryum için ideal sıcaklık olan 26C civarında discus hastalıklara daha açık oluyor. Sıcağa dayanıklı bitkilerle 28-29 larda buluşup bakmak mümkün olabiliyor.

- Bitkiler nedeniyle yumurtaların mantarlaşmasını engellemek için metilen mavisi, malaşit yeşili gibi ilaçlar kullanamazsınız. Yumutalar fazla kayıpla çıkar.

- Yavrular çıktığında ortalık panayır alanı gibi olduğu için sağa sola dağılıyorlar. Cama cam akvaryumda bile yavrusunu kaybetmesin diye suyu 50 cm'den 25-30 cm'e düşürülen bir balıktan söz ediyoruz, yavruları bitkilide büyütmeye çalışıyor. Üstelik piyasadakilerin çoğunuluğu hibrit olduğu için pek çok iç güdüsel yeteneğini kaybetmiş oluyorlar. Kırmızı balıklar kararamıyor, yavrular daha çok kayboluyor.

- Diğer balıklar, özellikle saeler tüyen yavruları affetmiyorlar ve yiyorlar, saeleri alırsanız (yakalamak bitkilide discus bakmaktan daha zor Smile ) bu sefer de yosunlar coşuyor.

- Anne baba yavruları gece kaybetmesin diye bir ışığı açık bırakmak gerekiyor, bu da yosunlanmayı arttırıyor. led ile yavruların olduğu yere düşük güçlü lokal aydınlatma yapılarak yosun sorunu azaltılabilir.

- Discus beslemek başlı başına bir zorlama durumu. Bitkili akvaryumda discus beslemeyi daha bir zorlama olarak görüyorum. Eğer gerçekten ikisini de çok seviyorsanız ve iki ayrı akvaryumda bakamayacaksanız şansınızı zorlayabilirsiniz. Hobideki zor olan bir şeyi yapmanın cezbediciliği için uğraşıyorsanız ne yaptığınıza dönüp bakmakta fayda var. Bir şekilde tuzlu su palyaço balığını tatlı su japonu ile bakmak zor ama mümkün olsa yapar mıydınız?


Aşağıda discus çiftlerimin yavrularıyla fotosu, bitkili discus akvaryumum, en altta da bitkili discus akvaryumunda çıkan yavruların dailymotion videoları mevcut.

- Bitkili discusda yavrular 1 hafta 10 günlük olunca tekrar yumurtluyorlar, eski kalan yavruları yiyorlardı, arından aynı sorunu cama camda da gördüm. Yeni yumurtalar çıkınca üstündekileri yiyorlardı. Üzerlerinde yavru verken tekrar yumurtladıklarında koniyi alıp yumurtaları attım ve yavru bakmaya devam ettiler.

null
null
null
null
null
null

http://www.dailymotion.com/video/x79tnw_discus_animals
http://www.dailymotion.com/video/x72odd_discus-fries_animals

- Bu yazı tüm hobi yazılarım gibi kaynak olarak alındığı konunun tıklanabilir linki verilerek internette her yerde izin alınmaksızın yayınlanabilir.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:38,
#2
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Anladim yalniz konuda `nitrat` bitkileri yakar seklinde bahsedince bunun yanlis anlasilmaya sebep olmasi su an oldugu gibi olasi. Cunku bahsedilen degerler zaten canli yasaminida tehdit eden degerler oldugundan ve zaten hali hazirda bu degerlere cikmanin cok anlamida olmadigindan konuda ilgili kisma deger yazilmasi gerektigini dusunuyorum. Ben saniyorum bitkili dahil kimse tankinda 50-60ppm yada daha yuksek miktarda nitrat olusmasina musade etmez yada dozlamaz. Bahsetmek istedigim konu buydu. Diger yandan bu o an bulunan sartlarlada ilgili, isik co2 bu durumu degistirecektir. Forumda nitrat, fosfat ile ilgili bu isin ustadi diyebilcegimiz adamlarin yanlis oldugunu dusundugu ve kanitladigi bir cok konu var. O yuzden bence ozellikle forumun otorite olarak baktigi kisilerin bilgi aktarirken biraz daha titiz davranmasi gerektigini dusunuyorum. Aksi halde orada yazan nitrat hic okuyup arastirmayan yada yeni baslayan biri icin cok tehlikeli bir bilgi haline donusebilir.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:38,
#3
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Eğer 1 hafta su değişimi yapılmazsa doğru beslenen 4 discuslu 200 litre bir akvaryumda Nitrat 50'yi rahatlıkla geçer. Yakar tabirini kullanmadım, nitrat bitkili tanka özellikle eklendiği zaman genelde bir tuz olarak dışarıdan veriliyor ve sofra tuzunun yakması gibi yüksek oranlarda bitkiyi yakabilir ancak kastettiğim bu oranlar değildi. Nasıl amonyağı kullanan aerobik azot bakterileri de fazla amonyakdan zehirleniyorsa bitki de bir taraftan besin olarak kullanmasına rağmen, bir taraftan da fazla nitrattan zarar görür. Rotala macrandra red baktığımda bunu gözlemlemiştim, daha önce konularda da bahsetmiştim düşük nitratta bitki çok daha kırmızı oluyor, nitrat yükselince büyüme duruyor renk kötüleşiyor.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:38,
#4
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Anliyorum fakat kirmizi bitkiler halen kendi icinde tartisilan apayri bir dunya. Soyleki buna sebep olanda ego tatmini icin fotograflama yaparken renklerle oynamalari. Bir cok akvarist rotala macranralara bakiyor internetteki ve fotografta gordugu kirmiziligi yakalayamamaktan sikayetci oluyor. Hali hazirda bu bitkinin zaten bu kadar kizarmadigini savunanda cok.

Zaten kirmizi bitkilerde nitrati dusurme sebepleri sadece kizartmaya yonelik, henuz tam sebebini bulamasalarda kirmizi bitkilerde kirmizi isigin (renk icin) daha iyi bir gorunume burundurdugu yaninda yuksek demir (ama ne kadar yuksek?) ve dusuk nitratin bu gorunumu etkiledigi konusuluyor. Yani r. macrandra yada wallichii farketmeksizin bitki kirmiziysa daha kirmizi gostermek adina yapilan degisiklikler bunlar.

Konuda benim bahsetmek istedigim kullanilan 'yuksek nitrat bitkilere ve baliklara zarar verir` kelimesinin acabilecegi yanlis anlasilmalar. Yuksekten kasit bir oran belirtilmemesi zaten az okuyan insanlarin es kaza bu yazinizi okuyup kafasinda `abi yuksek nitrat bitkiyi yakiyormus duydun mu?` `ne kadar yuksek` `XXOXOXOXOXO????` gibi bir soruna mahal verir.

Bahsettiginiz 200lt tank camacam ise bu degerlerin olusmasi bence normal, cunku denitrifikasyon icin zeminin onemi tartisilmaz. Zemin olmayan camacam bir akvaryumda ki (benmi oyle denk geldim bilmiyorum) cogu discuscu pipo filtre kullaniyor dis filtrede yok, durum boyle olunca haftada 50ppm nitrat gormek cokta mucize degil.

Bahsettiginiz tank 200lt ve bitkili ise daha fazla bitki, daha fazla co2 ile bu emilim bir noktaya kadar saglanabilir ki bu kadar buyuk nitrat olusumu meydana geliyorsa eger zaten kafada nitrat masrafindan kurtulmakta mumkun. Discus beslemedigim icin ve bu yonde cok fazla arastirma yapmadigim icin birseyler soylemem cok dogru olmaz. Ben olayin bitki ve bitkilerle ilgili `yuksek nitrat` tarafi hakkinda bildiklerimi aktarmaya calisiyorum.

Bu arada yazdiklarinizin coguna zaten katiliyorum, tek problem aslinda dedigim yuksek nitrat kismina takmis olmam. Cunku genel olarak bakarsaniz insanlar bir bilgiyi alirken sorgulamiyor, yani nitrat yuksek dendiyse isler degisiyor. Herhangi bir marka gubre uzerinde nitrati gunde 1ppm den fazla vermeyin gibi bir ibare gorupte bu iki seyi birlestirdiklerinde bu insanlar haliyle baska seylere gerek duymadan direk basarisizliga kosuyuyorlar. Amacim sadece biraz daha netlik kazanmasi.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:38,
#5
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Yıllar sonra kurduğum bitkili akvaryumda bir kaç ay geçtikten sonra discus beslemeye karar verdim. Üretimini yapan bir arkadaşımdan 4 tane bir başka arkadaşımdan da 2 tane aldım. Üretim yapan arkadaşımdan aldıklarım çok güzel ve formdaydılar. Ancak bir kaç haftanın ardından siyah pigmentler oluşmaya başladı.

Haftada 2 defa dip çekimi yapmaya gayret gösteriyorum. Birinde %25 civarı diğerinde ise %70 civarında su alıyor, şebeke suyundan ekleme yapıyorum. Gündüzleri 2 saatte bir granül yem akşamları da dondurulmuş kan kurdu veriyorum. Yeme karşı çok ilgililer, elimden yiyorlar, akvaryumun önüne geçtiğimde hep birlikte toplanıyorlar.

Günde 8 saat (2+2+4) aydınlatma yapıyorum. Haftada bir kere farklı günlerde Reeflowers Discus Trace, Reeflowers SaltAmerican ve bitkiler için yine haftada bir kere ve diğerlerinden farklı günde Reeflowers AquaPlants All Inclusive veriyorum. Ayda bir kere su değişiminden sonra Bemiks Ampül (3 ampül) veriyorum.

Sıcaklık sürekli 28 derecede. Ama ne yaptıysam engelleyemedim pigment oluşumunu. Ustalarından tavsiyeleri can kulağıyla dinlemeye hazırım.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:38,
#6
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Merhaba, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Discus konusunda balıkların güzelliğine kapılıp acemilik ettim. Bu bana balıkların kararması olarak geri döndü. Sağlıklı ve formda Discus için farklı parametrelerin olabileceği gerçeğini acı bir şekilde tecrübe etmiş oldum.

Elimdeki kararmış balıkları çıkarmaya kıyamıyorum, bu hali ile de yeni balıklar alamıyorum. Böyle iki arada bir derede kalmış bir durumdayım. Bitkilerin çoğunu söktüm. Sadece java fern ve anubiaslar kaldı. Kumu zaten değiştirmiştim. Şuan silis var. Su değişimini hafta sonu en az %50, hafta içi ise iki defa %20-25 olacak şekilde, haftalık üç defa yapıyorum.

Yem konusunda, bir dönem dondurulmuş kan kurdu verdim. Bunun yanında kendi hazırladığım dana yüreği veriyorum, dana yüreği içinde somon, bir adet bemiks ampül, sarımsak ve JBL Spirulina Flakes var. Kuru yem olarak, Organix Super Colour Pellets, Omega One First Flakes, Omega One Super Color Discus Pellets yemlerini karıştırıp yem makinası ile veriyorum.

Akvaryumu satın alırken yine acemilikten dolayı düzgün bir dış filtre almadım. Yani bilinen kaliteli bir marka değil. Mesela fluval gibi markaları bu işe başladıktan çok sonra öğrendim. Son zamanlarda da hem bu işte başarısız olmanın verdiği moral bozukluğu hem de işlerin yoğunluğu nedeni ile çok fazla ilgilenemiyorum.

Bir gün yeni balıklar almaya karar verirsem ciddi bir hazırlık dönemi geçirmeden asla böyle bir şeye kalkışmayacağım.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:39,
#7
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Bu konuda hep karşı çıkmaya devam edeceğim gibi. Ama biliyorum ki kalıplaşmış şeyler var hobide, o nedenle yazmak istemesem de, Emrah Beyin de ifade ettiği gibi yeni başlayan hobicinin yanlış anlayabileceği düşüncesi ile bir iki şey yazayım dedim.

Her şeyden önce bitkili akvaryumlarda discusa gereksinimlerini karşılayarak bakılması palyaço ile japon balığına bir arada bakmak kadar ütopya değil.
Burada ve buna benzer konularda discus garibim hep özne oluyor, peki bu neden oluyor? Bu özneyi değiştirsek buna benzer yazılardaki anlatılmak istenen şey değişir mi ? Örneğin bu özne neden Melek değil? Ya da Tetra türleri ? Bu türler bitkili akvaryum içerisinde hastalanmıyor mu? Ya da bu türler varken bahsi geçen ilaçlar tanka eklenip, müdahaleler yapılabiliyor mu? Tabii ki burada öznenin farkı balığın pahalı olmasından başka bir şey değil. Standart bir meleğin ya da başka bir balığın yumurtasının mantarlaşması ortadoğuda yaşanan savaşlar gibi günlük bir olayken discusun ki Ab ülkelerinden birindeki herhangi bir protesto gibi tüm dünya da yankı buluyor. Sonuçta cama cam akvaryumda bakılan benzer türlerin benzer su değişimleri ve yemleme karşısında ki formları bitkili akvaryumdakinden farklı olabilir.

Sonuç olarak bana göre amaç, bitkili akvaryumda balıklarına gereken koşulları sağlayarak bakan, karşılığında da olması gerektiği gibi, ki bu gereklilik 17-20 cm discusum var tabak gibi demek de değildir, sağlıklı ve görece güzel balıkları olan hobicilere "onlar bir avuç hobici, şans, tesadüf" gibi kelimelerle gelmek yerine onların ne yaptığının araştırılması gerekir. Hobinin bu anlamda kalıpları yıkılmalıdır, bundan 10 sene önceyi bırakın 1 sene önceki tabuların aslında yanlışlar olduğunu gördüğümüz konular var. O nedenle kesin hükümlü cümleler yerine, olmaz değil nasıl olacağının konuşulmasında fayda var.

Refet Beyin paylaştığı bitkili discus fotografındaki akvaryumun güzelliği bana göre hobideki en güzel karelerden biridir. Salonumda görmek istediğim manzaradır, ve bu görseli sağlayarak türe ne kadar ihanet ediyorsam, tetralara, meleklere bitkili tanklarda yaşattığımız her balığa o kadar ihanet ediyorum.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:39,
#8
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Nedeni sorgulamak güzel ama pahalı sonucuna vardıktan sonra sorgulamayı bırakmayıp bir de neden pahalı demek lazım. Melek'den daha sık ve daha çok yumurta döken bir balık neden melekten daha pahalı? 100 kişiye 3 cm meleği verseniz 3 ay sonra ortalama boyları ve hayatta kalma miktarları ne olur, aynı kişilere 3 cm'lik discus verseniz ne olur? Bu pahalılığı oluşturan, balığı zorlaştıran sebepler makalede uzun uzun anlattığım sebepler ve bu parametrelerden birçoğu bitkili akvaryumda daha zor hale geliyor.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:39,
#9
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
Kayıt: 13/11/2005
İl: Izmir
Mesaj: 1981
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2017 13:30
Yazar: Tunc Berk
Fatih bey aşağıdaki konuyu sondan geriye doğru incelerseniz, özellikle büyüme aşamasında karşılaşılan sorunları ve tankın sonunu görebilirsiniz.
https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_v...5_sn12.asp


İlk itirazın sizden geleceğini biliyordum

Verdiğiniz konuyu zaten biliyorum, bunun gibi çok sayıda konu da biliyorum, bu konuda uzun yıllara dayanan tecrübem de var. Ama direk mesajınıza indirgersek konuyu o zaman Refet Beyin yazısının tamamında discus geçen kelimerin önüne "yavru, küçük" gibi sıfatlar eklememiz gerekir.

Ayrıca benim yazımın büyük bölümü discus öznesi üzerine. Siz cama camda bakılan ve bu klasik koşullarda baktığınız melek, tetra vb türleri mi daha büyük ebatlara ve daha parlak renklere ulaştırırsınız yoksa bitkili tankta mı ? Asıl soru ve yazımda dikkat çekmek istediğim konu bu.
Bul
Cevapla
19-11-2019, Saat: 23:39,
#10
Cvp: Bitkili Akvaryumda Discus
zel bir diyetle beslenen bir çok tür daha iyi gelişir elbette. Ama bu nevi şahsına münhasır diyebileceğimiz türler için geçerlidir. Bazı türler gelişim aşamasında daha çok talep içinde olurlar. Bir discusun yanık kalması ile melek yada tetranın yanık kalması arasında çok fark olacaktır. Melek taş gibi balıktır, çöp öğütücüsü gibi ne verseniz yer. Discusa yem yedirirken hobici strese giriyor bunu sizde biliyorsunuz.

Yavru konusunda bir anlaşmazlığımız yok sanıyorum. Her görsel discus tankı kuracak hobiciye tavsiyem eğer yavru alacaksa en az bir yaşına kadar Celal'in açmış olduğu konuyu örnek almasıdır. 17-20 cm'e bir discusu getirmek için uzun süreler gerekli zaten, seçici üretim yapmak lazım.
Koca gözlü balık istemiyorsak bunu yapmalıyız, en azından gelebileceği en iyi forma gelecektir. Discustan beklentiniz gösteriştir bununda bir bedeli vardır. Atarsanız marlboroyu bitkiliye , kızamık geçirmiş çocuk gibi olur.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi