Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış
24-11-2019, Saat: 09:01,
#1
Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış
Bir süredir akvaryum beyaz benek hastalığı üzerine tecrübe katımıyla birlikte araştırmalar yapmaktayım. Akvaryum balığı beyaz benek hastalığı üzerine ülke platformlarında birbirinin kopyası o kadar çok makale var ki artık bu tarz bilgilerin kalıplaşmış olduğunu görüyoruz. Tabi bu tedavi yöntemleri güvenli tedavi yöntemleri olarak adlandırılabilir çünkü yıllar içerisinde neredeyse başka tedavi yöntemleri uygulanmamış ve hastalıkların seyrine göre başarılar veya başarısızlıklar yaşanarak bir anlamda denenmişlerdir ve yine bilinen hale gelmişlerdir. Elbetteki bu tedavi yöntemleri dışındaki yöntemler gereksiz demek çok yanıltıcı olacaktır. Bilinen tedavi yöntemlerinin beyaz benek hastalığında hastalığı ortadan kaldırmadığı bir çok akvaryum biliyoruz, duyuyoruz ve görüyoruz. Yeni tedavi yöntemlerini hastalıkların genel şartların derecesine göre denemek ve tedavide daha başarılı olmak için yeniliklere açık olmak zorundayız. Konuya bakış açımız mevcut akvaryum şartlarımızın ve hobici tecrübesinin başarı oranında çok etkili olacağı şeklinde olmalıdır. Kaynaklar ile bilimsel bir yazı dizisi olacak inşallah.
Bul
Cevapla
24-11-2019, Saat: 09:01,
#2
Cvp: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış
Beyaz Benek Görsel Hastalık tanıtım ve döngü:

Beyaz benek hastalığı Paraziti suda her zaman bulunur. Balıkların bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte zayıflayan mukozaya yerleşmeye başlar. Elbette bu bir süreçtir ve akavaryumdaki genel şartların uygunsuz oluşuyla gelişir. Kendine konak bulan parazit balık mukozası içinde gezerek ışık kaynağını kullanır ve mukozadan beslenir. Erişkin hale gelen parazit konak balığı terk ederek dekor ve tabana düşerek kist oluşturur. Kistin dış korumasını jelatinimsi bir tabaka oluşturur. Akvaryumun sıçaklığına bağlı olarak kist açılır soğuk suda kist açılımı hızlanır. Açılan kistten yüzlerce parazit suya dağılır ve konak arama süreci işleyerek yaşam dögüsü sürer. Mukoza üzerindeki erişkin hale gelmesi yani büyümesi yüksek ısıda hızlanır. Bu yüzden tedavisinde şartlara bağlı olarak ısı artırımı ve tekrar düşürülmesinin ardından 48 saat sonra tekrar yükseltilmesi hastalığın tedavisine yeterli olabilir. Unutulmaması gereken parazit ile mücadele en iyi sonuç suda konak arayan yavru parazit halinde ikin alınacağıdır.
Bul
Cevapla
24-11-2019, Saat: 09:01,
#3
Cvp: Beyaz Benek Hastalığına Eski ve Yeni Bakış
Klasik tedavi yöntemleri:

Genel olarak platformumuzda da bu tedavi yöntemlerinin şartları bulunduğundan kısaca geçilecektir.

Malagit yeşili; Cholorid ve oxalate halinde pazarlanır. Oxalate olarak pazarlananları balıklar için daha zehirli fakat parazitler ile mücadele için daha etkilidir. Önerilen doz 0.03 mg/litredir. Standart olarak 1.5 gr. malagit yeşili bir litre suda eritilir. Bu eriyikten 2ml/100 litre suya uygulanır. 2 ppm dozlu eriyikte balıklar 30 dakika banyo yapılır ise dış pazazit ve mantarlara karşı etkili mücadele yapılmış olur. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanılabilinir.

Flagyl; Dış parazit hastalıklarında (Gram negatif anaerob, gram pozitif anaerob basiller), 50 lt suya 1 tablet kullanılır.Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkilidir.

Bakır tedavisi; Beyaz benek hastalığında etkili bir tedavidir ancak doz ayarlaması çok önemlidir. Balıklarınların iç organlarında kalıcı hasarlar yarattığı bilinmektedir. Bitkili akvaryumlarda ve tuzlu mercan akvayumlarında kullanılamaz. Biyolojik sistemi tamamen ortadan kaldıracak etkiye sahiptir. Karantina akvaryumlarında veya bitki omurgasız olmayan akvaryumlarda kullanılabilir. Doz uygulaması Mavi kristaller şeklinde olan bakır sülfat (CuSo4-5H2O) 1 gramı 1 litre suda eritilir ve bu eriyikte balıklar yaptırılır. Bu uzun süreli banyolar için önerilir. Odiniume karşı 0.1-0.4 ppm ortamında devamlı banyo etkili olur.

Uv filtresi; Fayda sağladığı aşama ne yazık ki balık üzerine yerleşmeden yani konak arayan parazit evresinde ve parazitin kist halinin açılıp suya dağılarak konak arama aşamadır. Uv filtresi yerleşik olan parazit yada diğer zararlılara etki etmez. Ancak ısı artırımıyla birlikte hafif ilaç kullanımı evresinde tedaviye destek olavak bir ekipmandır. Bakır ile birlikte devrede tutulmamalı.

Tuz tedavisi; 10 litreye bir yemek kaşığı eritilmiş kaya tuzlu suda balık 1 saat tutulur ise dış parazitlere karşı mücadele yapılmış olur. Akvaryumlarda temizlenmiş kaya tuzu kullanılır. İyotlu tuz akvaryum balıkları için zararlıdır.

Potasyum Permanganate; 1 gr./100 litre su oranı ile kullanılır. Bu yoğunlukta balıklar 10-30 dakika banyo yaptırılır. İlerlemiş mantar vakalarında bir tablet olabildiğince az suda eritilerek kulak pamuğu yardımıyla direkt mantar olan bölgeye uygulanır.

Metilen Mavisi; Özellikle mantar ve parazitlere karşı etkili olan bir kimyasal maddedir. Uzun süreli tedavide 5 litre suya 3 damla hesabı ile kullanılabilir.

Bactrim forte: 1tablet/100 Litre 3 gün boyunca uygulanır.Sonunda P su değiştirilir.

Formalin; 0.1ml/litre oranındaki karışımda balıklar 1 saat banyo yaptırılır. Dış parazitler için akvaryumlara 100 litre su için 1 ml. kullanıla bilinir.

[​IMG]
Yeni Tedavi yöntemleri:​

[​IMG]

Ozon; Ozon kullanımı tıpkı Uv filtresi prensibinde patojen öldürülmede kullanılabilir. UV sterilizatörleri benzeri bir tepki ile parazitleri öldürmektedir. Ozon ile UV arasında işleyişi etkileyen pek fark yok ama ozon parazit nötralize etmede ve daha önemlisi su kalitesini geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Çünkü ozon akvaryumlarda az bulunur. Su berraklığı sağlar. Ozon ve UV arasındaki diğer büyük fark, hastalığın bir daha çıkma olasılığını kaldırmasıdır ( Nispeten düzgün bir akvaryum suyundan)

Wilkie ve Gordon (1969) bir akvaryumda ozon kullanımı ile 21 gün içinde enfekte ile yerleştirilen parazitlerin istilasını tamamen önlediklerini bildirmiştir. Çok geçerli kaynaklara dayanan ve test edilip onaylanmış ve son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Her hastalıkta ve her tedavide olduğu gibi elbette kesin tedavidir denemez ama biliyoruz ki bu yakın zamana kadar bu parazitin yaşam döngüsü çok iyi anlaşılmış değildi. Hastalık hakkında tarihsel veriler artık kesin olarak kabul edilebilir. Ozon kullanımında büyük dezavantaj doz aşımı yapıldığında tüm sistemdeki her şeyi öldürmesidir. Ozon bir monitör kullanılarak uygulanmalıdır / denetleyici.

Gıda yoluyla İlaç: İlaçların kullanılması bazı akvaryumlarda mümkün değil bildiğiniz gibi. Üstelik sadece bu yüzden değil tedavi sürecinde balıkların bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde gıda yoluyla ilaç kullanımı çok önemlidir. Karantina akvaryumu olmayan veya balıkları yakalama zorluğu bulunan akvaryumlarda yine etkin bir yardımcı olacaktır. Genellikle vitaminlerin balığa aktarılmasında kullanılır ancak flagyl olarak bilinen metronidazol tarzı antibiyotikler bağışıklık için önemli bir destek. Bu yüzden direk balığa ulaştırma odaklı müdahalelerde kullanılmalıdır. Bilindiği gibi sarımsak suyu emdirilmiş gıdaların balıklar üzerinde yine bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Dez avantaj bari bu yöntemde karşımıza çıkmasın diye düşünebiliriz ancak boşuna düşünmemek lazım. En klasik eski tedavilerde bile bulunan dez avantajlar gıda yoluyla sağlanan ilaçlar içinde geçerli malesef. (Dr. Charles Moon, aka moonpod, pers. Comm.) Bakteriyel nüfusun yaşam sisteminde antibiyotik özelliklerinin herhangi bir ilaç için geçerli olarak daha Dirençli bakteri gelişimini uyardığını bildirmiştir.

Zencefil; Şimdi zencefil nerden çıktı sarımsak varken diyebilirsiniz ama zencefil yeni homeopatik bir çözümdür.

Homeopati nedir ? [​IMG] Homeopati, öncelikle bedenin bilgeliğini kabullenip, onun savunma ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek, iyileşme sürecini başlatan bir iyileştirme yöntemidir. Cerrahi müdahale gerektiren durumların dışındaki hastalıkların büyük çoğunluğunda homeopati kullanılabilir. Genellikle iyileştirir; iyileştiremediklerine ise kesinlikle hiçbir zarar vermez ! Bu konuyla alakalı reef central sitesinde açılan tartışma 11 sayfa ve 260 mesaj ile tamamlanmıştır. Tatlı su balıklarında da aynı etkiye sahiptir. Tartışmada büyük çoğunluk deneme sonrası gıda yoluyla verilen zencefilin faydalı olduğunu belirtmiş. Ben yeni gıdalar denediğim için açıkça eleştirilmiştim yıllar önce bilen bilir ve yıllardır faydasını gördüğüm tere bunlardan biridir. Fakat ileri ülke hobicisi tartışarak ve ardından deneyerek ortak karara varabiliyor gördüğünüz gibi. Yeni bir şey denediğiniz için suçlamak sadece kısır kafaların işidir. Ülkemizde de bolca bulunur. Yurt dışında bu tarz kişilerin neslinin tükenme tehlikesine aldırış edilmiyor çünkü kaynağının bol bulunduğu ülkeler halen mevcuttur. Wink

Uyuşturucu bibere dayalı tedavi; Bildiğimiz baharat başka bir tedavi yöntemidir. Kırmızı pul biber veya türevi biberleri tüketen balığın mukozasından farklı bir koku yaydığı belirtilmektedir. Aslında son yıllarda ev yemeklerinde etkin kullanılmaya başlamıştır. Mukoza korumasını artırdığı kaynaklara geçmiş durumda. Balık mukozasının salgıladığı madde ve koku parazitleri uzaklaştırmaktadır. Bu da parazitleri ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur deniyor. Ticari tedavi ürünü olarakta piyasaya sürülmüştür. İlgili ürün tanımı için burayı tıklayabilirsiniz. Tabi bu ürünü elde etmek şart değil gıda yoluyla aynı etki sağlanabiliyor. Ticari ürün tarafımızca test edilmiş değil bunun için edinmeniz durumunda iyi araştırıp tüm şartlarını okumanız gerekir.

Çözümlerin gizemi;

Yazı içerisinde görüldüğü üzere gerek yıllardır uygulanan ve gerekse yeni açılımlar olan tedavi önerilerinin kesin bir dili yok. Aslında bu çok doğal çünkü her akvaryumdaki şartlar ve bu şartlara bağlı olarak hastalıkların dereceleri farklı. Kimi zaman basit bir ısı yükseltilmesi tüm sorunu çözerken bazen aynı hastalığa bakır bile çözüm olamaz. Bu yıllar içerisinde tecrübe ile sabittir. Yukardaki tedavi önerilerinin klasik olanları yıllar içerisinde hep uygulanmış yöntemlerdir. Yeni açılımlar artık ortaya çıkmaktadır ve zaten faydası görülenler derhal ticari ilaç olarak piyasaya sürülmektedir. Bu ilaçların içeriğini oluşturan ana madde hepimizin elimizin altındaki gıdalar oluyor kimi zaman. Her zaman dediğimiz gibi sağlıklı balık besleme modeli en iyi tedavilerin başında gelir çünkü güçlü bir bağışıklık sistemine sahip balık size mücadele için zaman tanır yoksa hiçbir müdahaleye fırsatınız olmaz. Bu gibi faydalı gıdaları menüye dahil etmek yarinde görünüyor.

Uzun zaman alan bu yazının tamamı tarafımca yazılmıştır ve tüm hakkı saklıdır. Faydalı olmasını diler sorunsuz cam kareler temenni ederim.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi